wtorek, 30 kwietnia 2013

Karpatka

Majówkę czas zacząć, dzisiaj wyruszamy na kilka dni odpocząć, także trzeba zabrać coś ze sobą słodkiego, a zarazem lekkiego i smacznego. Po grillowaniu przyjdzie czas na deser, czyli karpatkę. Ciasto jest smaczne, proste i szybkie w przygotowaniu. Robiłam je tylko trzy razy, ale tym razem pięknie wyrosło i myślę, że świetnie się prezentuję.


Składniki:
ciasto:
szklanka wody
130 g margaryny
szklanka mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia
5 jaj

krem budyniowy:
2 budynie waniliowe
2 szklanki mleka
kostka margaryny
5 łyżek cukru

cukier puder

Przygotowanie:
Margarynę ze szklanką wody zagotowujemy, gdy będzie już wrzało odstawiamy z ognia, energicznie wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i mieszamy drewnianą łyżką, aż ciasto zacznie pięknie odchodzić od brzegów i zrobi się "kula". Odstawić do przestygnięcia. Gdy będzie już zimne miksując dodawać po jednym jajku, do dokładnego połączenia składników. Podzielić na dwie części. Dużą blachę o wymiarach 20x32 wysmarować margaryną, obsypać mąką bądź bułką tartą i rozsmarować pierwszą część ciasta, niestety może być problem, ponieważ ciasto jest ciągnące, dlatego proponuję  łyżkę co jakiś czas zamoczyć w wodzie. Piekarnik nagrzać do 200 stopni, piec przez 20 minut, przez kolejne 10 minut zostawić w piekarniku, aby nam nie opadło. Czynność powtórzyć z 2 warstwą.

Czas na krem, 1 i 1/2 szklanki mleka zagotować, w reszcie rozmieszać budyń z cukrem i wsypać do gotującego mleka przygotowując budyń, uważać żeby się nie przypaliło. Pozostawiamy do ostygnięcia. Margarynę ucieramy, dodajemy po łyżce budyniu i miksujemy do uzyskania gładkiego puszystego kremu. 

Schłodzone ciasto przekładamy zimnym kremem i posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!

niedziela, 28 kwietnia 2013

Wątróbka drobiowa na słodko z duszoną cebulką oraz jabłkami

Wątróbka drobiowa nie jest zbytnio lubiana i przeważnie jemy ją smażoną z cebulą, bardzo polecam moją propozycję dla tych, którzy lubią mięsa na słodko. Wszystko razem doskonale się łączy i świetnie smakuje, teraz jeśli wątróbka to koniecznie z jabłkami obsypana natką pietruszki.


Składniki:
500 g wątróbki drobiowej
2 duże jabłka
2 duże cebule
pęczek natki pietruszki
oliwa
sól
pieprz
2 łyżki mąki

Przygotowanie:
Cebulę siekamy w pióra, podsmażamy na oleju z dodatkiem szczypty soli, po kilku minutach dorzucamy jabłka pokrojone w ćwiarteczki, dusimy około 10 minut. 
Wątróbkę kroimy na niewielkie kawałki przyprawiamy solą i pieprzem obsypujemy mąką. Smażymy w dosyć wysokiej temperaturze, wtedy jest bardziej chrupiąca, następnie dorzucamy podsmażoną cebulę z jabłkami i dusimy na małym ogniu około 10 minut.
Całość wykładamy na talerz i obficie posypujemy pokrojoną natką pietruszki.

Smacznego!

sobota, 27 kwietnia 2013

Domowe gofry z bitą śmietaną, owocami polane czekoladą.

Czas na deser, dzieciaki prosiły i wyprosiły, gofry z bitą śmietaną, kiwi, bananem, brzoskwiniami oraz świeżym ananasem polane roztopioną gorzką czekoladą. Gofry są bardzo chrupiące, z podanych składników wychodzi 6 sztuk.


Składniki:
500 g mąki pszennej
2 jajka
1/3 szklanki cukru pudru
80 g roztopionego masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
opakowanie cukru waniliowego
2 szklanki mleka

dodatkowo:
2 łyżki oliwy
250 ml śmietany kremówki 30%
3 łyżki cukru pudru

owoce
pół tabliczki czekolady
łyżka masła

Przygotowanie:
Masło topimy i odstawiamy do ostygnięcia. Do naczynia dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, żółtka, cukier puder oraz szklankę mleka, miksujemy, dolewamy kolejną szklankę ponownie miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Białka ubijamy na sztywną pianę, po czym dodajemy do całości i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką (ciasto powinno mieć  konsystencję gęstej śmietany, w razie będzie za gęste dolewamy mleko). Do nagrzanej gofrownicy nasmarowanej oliwą nakładamy ciasto i smażymy do uzyskania złotego koloru. Gotowe odstawiamy na kratkę.

Śmietanę  kremówkę miksujemy z cukrem pudrem do momentu, aż będzie sztywna.

Na  gofry nakładamy bitą śmietanę, ulubione owoce oraz roztopioną czekoladę w kąpieli wodnej z łyżką masła.

Smacznego!

Spaghetti z bazyliowym pesto

Bazylia to jedna z przypraw, którą uwielbiam, dodawałabym ją wszędzie, jej smak i zapach jest idealny.  W moim domu można znaleźć świeże pachnące listki bazylii, także dzisiejsza propozycja na obiad spaghetti z bazyliowym pesto z dodatkiem oliwy z oliwek, ostrego sera, czosnku oraz płatków migdałów.


Składniki:
100 g makaronu spaghetti pełnoziarnistego
szklanka świeżej bazylii
2 łyżki oliwy z oliwek
3 łyżki sera żółtego (startego)
2 łyżki płatków migdałów
ząbek czosnku
sól
pieprz


Przygotowanie:
Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie al dente. Listki bazylii, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki sera żółtego, 2 łyżki migdałów oraz ząbek czosnku, wrzucamy do dostawki miksującej do blendera, miksujemy chwilę aż składniki się połączą.
Ugotowany makaron wrzucamy na patelnię, dodajemy naszą zieloną mieszankę, sól i pieprz do smaku, mieszamy chwilę, aby całość się połączyła i delikatnie podgrzała. Gotowe danie rozkładamy na talerz posypujemy łyżką startego sera, ozdabiamy listkiem bazylii.

Smacznego!

piątek, 26 kwietnia 2013

Tęczowy tort

Tort tęczowy zachwyci każde oko. Każdy kto mnie choć troszkę zna wie, że wymyślam i robię torty na różne potrzeby, przeważnie urodzinowe bądź konkursowe. Przedstawiam jeden z nich konkursowy tort, dzięki któremu nagroda była moja :) Tort jest przełożony cytrynowym kremem z masą lukrową. Kurczaki są ze sklepu weltbild, nie są jadalne. Pieczenie biszkoptów pochłania troszkę czasu, natomiast efekt i smak mówi sam za siebie. 



Składniki:
Składniki na biszkopt:
250 g miękkiej margaryny
400 g cukru
380 g mąki tortowej
350 g mleka
5 białek
3 łyżeczki cukru waniliowego
4 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
barwniki: fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony (polecam w proszku, są bardziej wyraziste)

Krem cytrynowy:
2 szkl mleka
1 szkl cukru
szklanka soku z cytryny
5 łyżek mąki pszennej
5 łyżek mąki ziemniaczanej
4 jajka
400 g miękkiego masła

do nasączenia:
pół szkl wody 
pół szkl soku z cytryny
łyżka wódki

Przygotowanie:
Biszkopty:
Mąkę z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli przesiewam, margarynę ucieram na puszystą masę, dodaję cukier z cukrem waniliowym stale ucierając. Gdy masa będzie dobrze zmiksowana dodaję po jednym białku nadal miksując. Do utartej masy dodaję mleko i mąkę. Mieszamy do dokładnego połączenia składników. Całość dzielimy na 6 równych części, użyłam wagi kuchennej, aby rzeczywiście placki były jednakowe i tort wyglądał ładnie. Do mas dodaje po kolei barwniki, kolor i intensywność będzie zależała ile wsypiemy, wedle uznania. 
Tortownicę o wymiarach 21 cm wykładam papierem do pieczenia, wlewam jeden kolor i piekę w nagrzanym piekarniku do 180 stopni, przez 20 minut do suchego patyczka. Czynność powtarzam, gotowe blaty studzimy.

Krem cytrynowy:
W ganku gotuję szklankę mleka z cukrem, drugą natomiast dokładnie mieszam z jajkami, mąką pszenną oraz ziemniaczaną, całość wlewam do gotującego mleka, mieszam, aż zgęstnieje, uważamy aby się nie przypaliło, studzę. Do zimnej masy budyniowej stopniowo dolewam sok z cytryny, oraz ubitą margarynę, stale miksując do połączenia składników. 

Gotowe blaty, nasączam przygotowanym ponczem, smaruję kremem, ozdabiam wedle upodobań.
Proponowane kolory od dołu Fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony.

Smacznego!

Kurczak curry z ryżem i warzywami

Dietetycznie się odżywiam od 3 miesięcy, przyszła wiosna, zaraz będzie lato, więc trzeba się pozbyć kilku zbędnych kg. W moim menu królują warzywa i chude mięso. Polecam szybkie, zdrowe i tanie danie, bardzo sycące, a przy tym smaczne. Obiad przygotowany na szybko, użyłam gotowej mieszanki mrożonych warzyw.


Składniki:
100 g piersi kurczaka
torebka ryżu
200 g mieszanki warzyw na patelnię
łyżka oliwy
2 łyżki curry
łyżka kurkumy
łyżka bazylii suszonej
pieprz 
sól

Przygotowanie:
Ryż gotujemy w lekko osolonej wodzie przez 10 minut, patrząc aby był lekko twardy (na patelni się nam dosmaży). Pierś kroimy na kawałki, przyprawiamy curry, oraz pieprzem, smażymy na rozgrzanym oleju w głębokiej patelni bądź woku. Gdy pierś delikatnie się podsmaży wrzucamy warzywa i dusimy, aż zmiękną  po tym czasie dorzucamy ugotowany ryż, posypujemy kurkumą oraz suszoną bazylią, całość dusimy kilka minut pod przykryciem, mieszając, aż wszystko ładnie się połączy. Gotowe nakładać i delektować się smakiem.

Smacznego!

czwartek, 25 kwietnia 2013

Chrupiący Chleb ze słonecznikiem z maszyny do pieczenia chleba

Maszyna do pieczenia chleba to przyrząd bardzo uwielbiany przeze mnie, jest bardzo pomocny nie tylko w pieczeniu chleba, ale i wielu innych pracach, jak wyrabianie czy wyrastanie ciasta. Dzisiaj przedstawiam przepyszny chrupiący słonecznikowy chlebek.



Składniki:
400 ml wody
2 łyżki oliwy
łyżeczka cukru
2 łyżeczki soli
550 g mąki pszennej 
opakowanie suszonych drożdży
szklanka słonecznika łuskanego

Przygotowanie:
Składniki w kolejności woda, oliwa, cukier, sól, mąka pszenna, drożdże wrzucamy do formy. Ustawiamy program 1 (normalny) skórka średnia, waga 1000 g. Po sygnale wrzucamy połowę słonecznika, natomiast drugą połowę pod koniec pieczenia, aby słonecznik lepiej trzymał się góry można posmarować wierzch roztrzepanym jajkiem.


Smacznego!

Babeczki z ciasta francuskiego nadziane pieczarkami

Ciasto francuskie to coś wspaniałego, można z niego wyczarować wiele smacznych przekąsek, dań czy deserów. Dostępne jest w większości sklepów za niewielką cenę, a do tego szybkie w wykonaniu i idealnie smakuje i pięknie się prezentuje na stole. Proponuję babeczki z nadzieniem pieczarkowym.


Składniki:
ciasto francuskie
30 dkg pieczarek
ząbek czosnku
cebula
łyżka oleju
pomidorki koktajlowe
mozzarella
sól
pieprz
bazylia świeża

Przygotowanie:
Gotowe ciasto francuskie rozwijamy wykrajmy szklanką kółka i wkładamy do formy na muffinki. Cebulę i czosnek siekamy, wrzucamy na rozgrzaną oliwę i podsmażamy na patelni, pieczarki kroimy na drobne kawałki dorzucamy do cebuli i dusimy przez kilka minut dodając sół i pieprz do smaku. Babeczki zapełniamy farszem pieczarkowym, następnie układamy pokrojone pomidorki koktajlowe oraz plasterki mozzarelli. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i pieczemy przez około 20 minut, aż zaczną być złociste. Po upieczeniu dekorujemy bazylią. 
Idealnie pasują jako dodatek do zup, czy smaczna przekąska.

Smacznego!

środa, 24 kwietnia 2013

Ciasto Shrek

Zielono mi - wiosna w koło, robi się coraz bardziej zielono, także czas na pyszny deser, ciasto Shrek  delikatne zarazem wyraziste, bardzo ładnie się kroi, pięknie prezentuje. Idealne na przyjęcia, uwielbiane przez moje dzieci.


Składniki:
biszkopt:
5 jaj
1 cukier waniliowy 16 g
4 łyżki cukru
5 łyżek mąki
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli



zielona masa:
1 duży sok zielony Pysio lub Kubuś
3 budynie śmietankowe bez cukru 

masa śmietanowa:
500 ml śmietany kremówki 30 %
1 płaska łyżka cukru pudru
2 galaretki agrestowe
1 szklanka wody

dodatkowo:
2 opakowania delicji o ulubionym smaku
2 galaretki agrestowe


Przygotowanie:
Mąki z proszkiem do pieczenia, przesiać do miski.
Białka ze szczyptą soli ubić mikserem, dodać oba cukry, ubijać, dodać żółtka, ubijać aż wszystko ładnie się ze sobą połączy. Na koniec dodać olej, chwilę ucierać i małymi porcjami dodawać obie mąki z proszkiem.
Blaszkę o wymiarach 36 x 25 cm rozłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na nią biszkopt i piec ok. 35 minut w 180 st.


Sok wylać do garnka, zostawiając jeden kubek soku, do rozmieszania w nim trzech budyniów.
Sok z garnka zagotować, do wrzącego wlać naszą zieloną masę, cały czas mieszając, zagotować.
Zielony jeszcze gorący budyń wlewamy na wystudzony biszkopt.

Na początku rozpuścić dwie galaretki w jednej szklance wrzącej wody. Poczekać, aż galaretka ostygnie i zacznie się ścinać.
Następnie ubijamy schłodzoną śmietanę z cukrem pudrem na sztywno, delikatnym strumieniem wlewamy naszą przygotowaną, zimną galaretkę, pamiętając, by cały czas miksować.

Ciasto składa się z kilku warstw, biszkopt, zielona masa, następnie na lekko ostudzoną masę układamy w rzędach delicje, czekoladą do góry. Gdy całość ostygnie wkładamy masę śmietanową, następnie wlewamy zimne galaretki ostudzone w 500 ml wrzącej wody. Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc aby warstwy przeszły przez siebie i było bardziej wilgotne  i łatwiej nam się kroiło.

Smacznego!

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Babka piaskowa i idealny piekarnik Integra Smart Amica

Amica Integra Smart to idealny i wymarzony piekarnik, którego stałam się właścicielką od pewnego czasu. Ma masę ciekawych i przydatnych funkcji, na prawdę szczerze polecam. Pierwszym szybkim wypiekiem z tego cuda była babka piaskowa, lekka, wilgotna i przyjemna dla podniebienia.


Składniki:
250 g margaryny

4 jajka

3/4 szkl cukru
1 i 1/2 szkl mąki pszennej
pół szklanki mąki ziemniaczanej
łyżeczka proszku do pieczenia
5 łyżek kakao naturalnego
cukier waniliowy

Przygotowanie:
Białka oddzielić od żółtek,ubić na sztywną pianę. Żółtka utrzeć z cukrem oraz cukrem waniliowym na puszystą masę a następnie dodać miękką margarynę.
Sypkie składniki wymieszać w misce. Do masy dodawać po łyżce mieszaniny mąki, mąki ziemniaczanej i proszku do pieczenia i dokładnie ucierać tak aby składniki dobrze się połączyły.
Na końcu dodać pianę z białek i przemieszać delikatnie drewnianą łyżką. 3/4 ciasta wyłożyć do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą foremki. Do reszty ciasta dodać kakao,wymieszać i nałożyć na jasne ciasto. Wygładzić wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok 45 min. W swoim piekarniku mam funkcję biszkopt, która idealnie upiekła babkę.
Gotowe ciasto wystudzić, a następnie przełożyć na tacę i obsypać cukrem pudrem.

Smacznego!

Propozycja babki piaskowej ze świątecznymi kurczakami i słodkim lukrem.

sobota, 20 kwietnia 2013

Naleśniki z twarożkiem i jabłkami

Moje dzieciaki uwielbiają naleśniki, mogłyby jeść je codziennie, jednak najbardziej im smakują te na słodko. Poniżej przedstawiam jedną z propozycji na ciekawy i smaczny farsz.


Składniki:
Ciasto na naleśniki:
150 g mąki
2 jajka
250 ml mleka
szczypta soli
woda
olej do smażenia

Farsz:
500 g jabłek
Łyżka oleju
2 łyżki cukru
Łyżka cynamonu
250 g twarożku
2 łyżki śmietany
Cukier waniliowy

cukier puder
dżem

Przygotowanie:
Mąkę przesiać, dodać jajka,mleko oraz szczyptę soli, zmiksować, następnie dodać wodę (około pół szklanki), aby ciasto nie było zbyt gęste. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni z obu stron, na niewielkiej ilości oleju.

Jabłka obrać pokroić w kosteczkę, wrzucić na rozgrzaną patelnię z łyżką oleju, po chwili dodać cukier oraz cynamon i lekko poddusić. Twarożek połączyć ze śmietaną oraz cukrem waniliowym.

Gotowe naleśniki napełniać farszem, łyżką twarożku, dwoma łyżkami jabłek i zawijać wedle upodobania. Gotowe podsmażyć i posypać cukrem pudrem, udekorować dżemem. 

Smacznego!

czwartek, 18 kwietnia 2013

Pierogi z mięsem

Zapraszam na obiad, domowe pierogi z mięsem. Cienkie ciasto, świeży i pyszny farsz, do tego skwarki z boczku i podsmażona cebulka. Pierogi można zamrażać i odgotowywać, jednak najlepsze są świeże.


Składniki:
Ciasto:
500 g mąki plus do obsypania
szklanka ciepłej wody
jajko
szczypta soli
łyżka oliwy
Farsz:
300 g łopatki, lub innego mięsa 
marchewka
pietruszka
cebula
2 ząbki czosnku
jajko
sól
pieprz ziołowy
pieprz czarny

100 g boczku wędzonego
1 cebula
olej

Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać jajko, łyżkę oliwy oraz szczyptę soli. Porcjami dolewać ciepłą wodę, wyrabiać ciasto, które powinno być zbite, lecz na tyle miękkie aby można było je z łatwością rozwałkować, nie powinno się lepić do rąk.

Uwaga, żeby nie przesadzić z mąką. Odstawić na pół godziny w tym czasie przygotować farsz.

Mięso zalać wodą tak aby zostało przykryte dodać marchewkę, pietruszkę, czosnek, oraz cebulę, gotować około 30 minut do miękkości. Gdy całość przestygnie mięso z warzywami przepuścić przez maszynkę, nie wylewać bulionu z mięsa, być może się przyda do farszu. Do zmielonego farszu dodać jajko, szczyptę soli, pieprz, pieprz ziołowy oraz dowolne ulubione przyprawy. Farsz powinien być lepki i wilgotny, gdy będzie za suchy proponuję dolać odrobinę bulionu, w którym gotowało się mięso.

Ciasto rozwałkować i wykrajać kółka, nakładać łyżeczkę farszu i lepić pierogi, można użyć gotowych maszynek do lepienia pierogów, brzegi smaruję delikatnie wodą aby ciasto się skleiło.

W dużym garnku zagotować osoloną wodę, wrzucać pierogi partiami do lekko gotującej wody, po wypłynięciu gotujemy 3 minuty.

Podawać z podsmażonym boczkiem i cebulką.

Smacznego!

środa, 17 kwietnia 2013

Omlet z pomidorami i fetą czyli zapraszam na sycące śniadanie

Omlet to danie szybkie, smaczne, a do tego można je przyrządzić na 1000 sposobów i zaskoczyć domowników. Dzisiaj proponuję omlet z serem feta, pomidorami, szczypiorkiem oraz świeżą bazylią.


Składniki:

3 jajka 
Łyżka mleka
Łyżka szczypiorku
10 dkg sera feta
Pomidor
Świeża bazylia
sól
pieprz
kurkuma
łyżka oliwy

Przygotowanie:
Szczypiorek siekamy i smażymy na łyżce oliwy na rozgrzanej patelni. Jajka roztrzepujemy z mlekiem i kurkumą, doprawiamy solą i pieprzem. Wlewamy na patelnię ze szczypiorkiem i równo rozprowadzamy, smażymy kilka minut na wolnym ogniu. Po kilku minutach rozkładamy ser feta pokrojony w kostkę oraz plastry pomidora, przykrywamy i smażymy, aż góra nam się zetnie. Po tym czasie zdejmujemy delikatnie omlet, składamy na pół i ozdabiamy świeżą bazylią.

Smacznego!

wtorek, 16 kwietnia 2013

Wiosenne jajka faszerowane

Danie, które w moim domu cieszy się dużą popularnością, pierwsze znikają ze stołu. Przepis można modyfikować i dodawać dowolne ulubione składniki, świetnie pasują jako przystawka. Bardzo precyzyjne danie.



Składniki:
3 jajka 
10 dkg szynki 
10 dkg serka topionego Lactima
szczypior 
koper 
sól 
pieprz 
Łyżka majonezu
Olej 
Migdały w płatkach

Przygotowanie:

Jaja gotujemy na twardo, gdy przestygną całe jaja w skorupkach kroimy na pół ostrym nożem, szybkim ruchem. Małą łyżeczką wyciągamy jajko, które następnie siekamy nożem, dodajemy pokrojone w kostkę szynkę, serek topiony, szczypior, oraz sól i pieprz, dodajemy Łyżkę Majonezu, wszystko razem mieszamy. Gotowym farszem napełniamy skorupki, posypujemy migdałami, lekko dociskamy i smażymy kilka minut na rozgrzanej patelni. Gotowe posypujemy koperkiem, jajka najlepiej smakują na ciepło.

Smacznego!

Panna Cotta z Sosem Malinowym - aromatyczna propozycja na deser

Panna Cotta to delikatny śmietankowy deser. W połączeniu z malinami tworzy ucztę dla podniebienia. Prosty w wyglądzie, a zarazem bardzo elegancki.


Składniki:
Panna cotta:
125 ml śmietanki kremówki (30 lub 36%)
125 ml pełnego mleka 
50 g cukru pudru 
2 łyżeczki żelatyny 
1 laska wanilii (lub cukier waniliowy)
Sos malinowy:
1/2 szklanki malin
3 łyżki cukru
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżka oliwy

Przygotowanie:
Żelatynę zalać wrzącą wodą i mieszać do rozpuszczenia. Podgrzać mleko, odstawić z ognia i dodać rozpuszczoną żelatynę. W drugim naczyniu mocno podgrzać śmietankę z cukrem pudrem i przekrojoną wzdłuż wanilią (nasionka należy wcześniej wyskrobać i wrzucić do śmietanki).
Następnie wyjąć strąk wanilii, a śmietankę wlać do mleka z żelatyną.Przelać do foremek. Odstawić do ostygnięcia a następnie włożyć do lodówki na kilka godzin do stężenia.
Przed podaniem foremki można wstawić na sekundę do gorącej wody, co ułatwi wyłożenie deseru na talerzyk.

Maliny zasypać z cukrem, przełożyć do rondelka, gotować na niewielkim ogniu kilka minut, wlać ocet balsamiczny, oliwę i sok z cytryny. Odstawić do ostygnięcia.

Gotowy deser polać schłodzonym sosem malinowym, ozdobić listkiem mięty.

Smacznego!



Krem z brokułów z przepysznym trio - czyli ser feta, kiełki brokuła i chrupiące grzaneczki

Brokuły to jedno z zielonych warzyw, które cieszy się największym powodzeniem w moim domu, najbardziej uwielbianym daniem jest zupa - krem z dodatkiem wyrazistego sera feta, kiełkami brokuła oraz chrupiącymi grzaneczkami. Idealna na danie obiadowe, świetnie smakuje i pięknie prezentuje.



Składniki:
Brokuł świeży
Cebula 
Marchewka 
Ziemniaki 3 szt
Łyżka świeżej bazylii
Łyżka natki pietruszki
Ząbek czosnku
Serek topiony Lactima 3 trójkąciki
2 litry bulionu
sól
pieprz
ser feta 10 dkg
grzanki
kiełki brokuła

Przygotowanie:
Gotujemy bylion, wrzucamy brokuły, pokrojoną w kostkę marchewkę, cebulę oraz ziemniaki, dorzucamy posiekaną bazylie z pietruszką oraz ząbek czosnku. Kiedy warzywa będą miękkie dodajemy serek topiony, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie blendujemy. Gotową zupę wlewamy do talerzy, podajemy z kawałkami sera feta, kiełkami oraz grzankami. 

Smacznego!

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Zapiekany schab - czyli marchewkowe szaleństwo

Pomysł na schabowe inaczej, zapiekane z marchewką i cebulką idealne na obiad czy kolację. Delikatne i aromatyczne, przede wszystkim smaczne i szybkie w wykonaniu. Proponuję z ziemniakami i surówką z kapusty w słodkiej zalewie.


Składniki:
4 plastry schabu
3 marchewki
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki musztardy
łyżka soku z cytryny
kostka rosołowa
sól
pieprz
łyżka oliwy

Przygotowanie:
Plastry schabu nacieramy czosnkiem, pieprzem i solą, smarujemy z obu stron musztardą i odstawiamy na godzinę do lodówki. Marchew ścieramy na tarce jarzynowej, cebulę szatkujemy, skrapiamy sokiem z cytryny i delikatnie solimy.
Naczynie żaroodporne smarujemy oliwą wrzucamy połowę marchewki i cebuli, następnie układamy schab, przykrywamy marchewką z cebulką. Całość zalewamy rozpuszczoną kostką rosołową w szklance wody.
Wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 200 stopni na 40 minut.

Smacznego!