poniedziałek, 18 listopada 2013

Tarta z cukinią i serem feta

Zapraszam na tartę z cukinią i serem feta zapiekaną z jajkami i kremówką. Delikatna cukinia ze słonym serem to idealne połączenie smaków.



Składniki:
ciasto:
220 g mąki
120 g margaryny
pół łyżeczki soli
1 jajko

farsz:
1 cukinia
pomidor
cebula
100 g serka topionego
150 g sera feta
3 jajka
150 ml śmietany 30%
łyżeczka suszonego tymianku
kilka listków świeżej bazylii
szczypta ostrej papryki
sól
pieprz

Przygotowanie:
Mąkę siekamy z margaryną, dodajemy jajko i sól, wyrabiamy na jednolitą masę, wstawiamy do lodówki na 15 minut. Formę wysmarować tłuszczem (silikonowej nie smaruję) wyłożyć ciasto ugniatając palcami bądź rozwałkować, następnie nakłuć widelcem, wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na 15 minut. Wyciągamy ciasto i układamy farsz.
Cebulę pokrojoną w księżyce, następnie pomidory i cukinię pokrojoną na cienkie plasterki. W naczyniu roztrzepujemy jajka, dodajemy do nich śmietanę, pokrojony ser topiony, fetę w kawałkach oraz przyprawy, wszystko razem łączymy. Gotową masę wlewamy na tartę i ponownie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 15 minut. 
Gotową wyciągamy i rozkładamy na talerze.

Smacznego!

piątek, 15 listopada 2013

Ciasto cytrynowe z mąki ryżowej

Zapraszam na cytrynowe ciasto z mąki ryżowej, bardzo szybkie w przygotowaniu, sycące i smaczne. 


Składniki:
300 g mąki ryżowej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka proszku do pieczenia
2 jajka
150 g cukru
250 g serka homogenizowanego waniliowego
1/2 szklanki oleju
cytryna
cukier puder

Przygotowanie:
Do miski przesiewamy mąkę ryżową z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia, następnie dodajemy resztę 2 jajka, cukier, serek homogenizowany, olej oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny, wszystko razem miksujemy na jednolitą masę. Gotowe wlewamy na Tortownicę wysmarowaną masłem i obsypaną mąką ryżową. Ciasto powinno być dosyć gęste. Z drugiej połowy cytryny obieramy dokładnie skórkę z białą częścią, kroimy na cienkie plasterki, układamy na wierzchu. Wkładamy do nagrzanego piekarnika do 190 stopni na 35 minut. 
Obsypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!

Chinkali - moje gruzińskie pierożki

Gruzińskie pierogi zaciekawiły mnie swoim wyglądem, ale i smakiem, o którym tyle słyszałam. Są to pierożki w kształcie sakiewki wypełnione mięsem w postaci z wołowiny bądź baraniny, w moim przypadku mięso mielone wołowo-wieprzowe. Aby je spożyć należy umiejętnie nadgryźć tak aby, wypić sączącą się zupę, która jest w środku, następnie zjeść resztę. Bardzo podoba mi się forma w jakiej się zjada to danie. Pyszne, soczyste i sycące.





Składniki:
ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
szklanka ciepłej wody
szczypta soli

farsz:
ok szklanka bulionu warzywnego
450 g mięsa mielonego
duża cebula
łyżka oleju
ząbek czosnku
tymianek
pieprz czarny
sól

Przygotowanie:
Mąkę wysypać na stolnicę, w środek wlać wodę, wyrabiać ciasto, odstawić na pół godziny.

W tym czasie cebulę drobno posiekać i zrumienić na patelni na łyżce oleju. Mięso mielimy bądź kupujemy zmielone, dodajemy do niego wyciśnięty czosnek, zarumienioną cebulę, łyżkę tymianku, sól i pieprz do smaku. Wlewamy bulion, konsystencja farszu powinna być "papkowana" natomiast nie wodnista.

Ciasto wałkujemy, wykrajmy kółka większe niż na tradycyjne pierogi, użyłam w tym celu mniejszej miseczki, następnie układamy w środek farsz i zawijamy, według instrukcji na zdjęciu, ściskamy sakiewkę, aby nam się podczas gotowania nie rozwaliła.
W garnku gotujemy wodę z odrobiną soli, wrzucamy na wrzątek, pierogi szybko powinny wypłynąć, gotujemy przez 15 minut, na nie wielkim ogniu, wyławiamy łyżką cedzakową.
Jemy rękoma i delektujemy się ich smakiem, gotowe można obsypać świeżo zmielonym pieprzem.

Smacznego!

środa, 13 listopada 2013

Pizza - ciasto na pizze z automatu do chleba

Mamo zrobisz pizzę? Takie pytanie bardzo często słyszę w naszym domu, dzieci ją po prostu uwielbiają, nie tylko zjadać, ale i również przy niej pomagać, wałkować i układać ulubione składniki. Danie, do którego nie trzeba namawiać dzieci do jedzenia. 
Przepis, który niżej podaję jest przepisem do automatu do chleba, uwielbiam ten sprzęt, robi za mnie wiele czynności, a ja w tym czasie mogę zająć się przygotowywaniem składników na pizzę, gorąco polecam. 
Z podanych składników wychodzą trzy pizze o wielkości około 30 cm, zależy również od upodobań w grubości ciasta.
Sos wykonuję z pomidorów sparzonych z dodatkiem koncentratu pomidorowego ziół oraz oliwy z oliwek, na wierzch ulubione składniki i ser żółty bądź mozzarella. 
 Zapraszam.



Składniki:
400 ml lekko ciepłej wody
2,5 łyżki oliwy z oliwek
2,5 łyżeczki soli
800 g mąki pszennej
2,5 łyżeczki suszonych drożdży

Przygotowanie:
Składniki umieszczamy w pojemniku od maszyny do pieczenia w kolejności, woda, oliwa, sól, następnie dodajemy mąkę oraz drożdże. Umieszczamy formę w urządzeniu do pieczenia. Wybieramy program ciasto rosnące, ciasto na pizzę, ciasto powinno nam się wyrabiać około 1 godzinę i 20 minut. Po tym czasie wyciągamy ciasto, dzielimy na trzy części, wałkujemy na blacie obsypanym mąką, układamy sos, ulubione składniki i wkładamy do nagrzanego do 200 stopni pieca na 20 minut.

Smacznego!

poniedziałek, 11 listopada 2013

Ruskie pierogi

Uwielbiamy pierogi, te domowe bez porównania z kupnymi są o niebo lepsze, a przy tym ile mamy zabawy podczas lepienia, dzieciaki uwielbiają pomagać, wałkować wykrajać i lepić. Jednym z ulubionych są ruskie pierogi, czyli nadziane ugotowanymi ziemniakami połączonymi z twarogiem, podsmażoną cebulką oraz dużą ilością pieprzu, który nada intensywnego smaku. Zapraszam.



Składniki:
ciasto na pierogi:
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanki ciepłej wody
2 łyżki stopionego masła
łyżeczka soli

farsz:
50 dkg ugotowanych ziemniaków
25 dkg twarogu
2 łyżki śmietany
2 średnie cebule
sól
pieprz
łyżka oleju

dodatkowo:
boczek wędzony
cebula
łyżka oleju

Przygotowanie:
Do dużej miski, bądź na stolnicę wysypujemy mąkę, w środek wlewamy wodę z masłem oraz sól, całość wyrabiamy na jednolitą, sprężystą masę. Odstawiamy na 40 minut. 

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, gdy nam się ugotują tłuczemy. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na łyżce oleju. Biały ser wraz ze śmietaną wrzucamy do blendera i miksujemy na jednolitą masę, bądź przepuszczamy przez maszynkę. Wszystkie składniki razem łączymy, przyprawiając solą i pieprzem, farsz potrzebuje sporo pieprzu, aby nie był za mdły.

Ciasto na pierogi cienko wałkujemy, wykrajmy szklanką kółka, w środek nakładamy gotowy farsz, boki delikatnie moczymy wodą i sklejamy.

Gotujemy 5 minut od momentu wypłynięcia, gotowe obsypujemy podsmażoną cebulką z boczkiem.

Smacznego!

wtorek, 5 listopada 2013

Ciasto pijak

Nazwa Pijak się wzięła od pijanych herbatników nasączonych wódką, nie zawsze jednak nasączam je alkoholem, może być to kawa czy sok pomarańczowy. Ciasto łączy ze sobą wiele smaków, lekki biszkopt, kwaśnym dżem, w moim przypadku domowy dżem z porzeczek, warstwa białkowa z makiem i wiórkami kokosowymi, krem budyniowy, herbatniki, a na końcu gorzka czekolada. Ciasto idealne, pięknie się prezentuje i cudownie smakuje.

Składniki:
biszkopt:
3 jajka
6 łyżek cukru
6 łyżek oleju
6 łyżek mąki
łyżeczka proszku do pieczenia

ciasto makowo-kokosowe:
6 białek
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki maku suchego
1/2 szklanki wiórek kokosowych

krem:
500 ml mleka
3 żółtka
budyń waniliowy 40 g
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
6 łyżek cukru pudru
kostka margaryny

dodatkowo:
dżem porzeczkowy bądź wiśniowy
alkohol, zimna kawa bądź sok do nasączenia
2 duże opakowania herbatników maślanych lub kakaowych
2 tabliczki gorzkiej czekolady
50 ml śmietany 30 %

Przygotowanie:
Zaczynamy od biszkoptu, białka ubić na sztywną pianę, po chwili dodać cukier, nadal ubijając dodawać po jednym żółtku, do ubitej masy dodać olej oraz mąkę połączoną z proszkiem do pieczenia, delikatnie połączyć. 
Dużą prostokątną blachę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać biszkopt i opuścić na stół z wysokości 20 cm. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 30 minut do suchego patyczka.

Ciasto makowo-kokosowe zaczynamy od ubicia białek na sztywną pianę, dodajemy cukier, mak i wiórki delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Gotowe wylewamy do tej samej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni pieczemy przez 30 minut.

Krem. Do połowy mleka wsypujemy budyń, mąki oraz żółtka, dokładnie mieszamy, resztę mleka zagotowujemy. Wlewamy wymieszaną masę i gotujemy budyń uważając aby krem nam się nie przypalił, zostawiamy do ostygnięcia. Ciepłą margarynę ucieramy z cukrem pudrem, dodajemy porcjami zimny budyń i wszystko razem miksujemy na jednolitą masę.

W kąpieli wodnej topimy dwie tabliczki czekolady, dodając śmietankę, dokładnie mieszamy.

Zaczynamy układanie ciasta, zaczynamy od biszkoptu, który smarujemy dżemem, następnie układamy ciasto makowo-kokosowe, na to smarujemy krem, układamy herbatniki, nasączamy je swoim ponczem, na to wylewamy jeszcze ciepłą polewę z czekolady, na której możemy porobić wzorki, bądź zostawić tak jak nam się wyleje.
Gotowe wstawiamy na całą noc do lodówki.

Smacznego!

Zapiekane filety z mintaja

Zdrowo, dietetycznie, niskokaloryczne czyli zapiekanka z ryby z dodatkiem ziemniaków i cebuli. Danie proste w przygotowaniu, sycące i smaczne. Pomysł na piątkowy obiad dla całej rodziny. Proponuję podawać z surówką z kiszonej kapusty.



Składniki:
50 dkg mintaja 
(jeśli mamy mrożonego, wcześniej go odmrażamy)
40 dkg ziemniaków
sok wyciśnięty z cytryny
2 cebule
6 łyżek masła
bazylia
natka pietruszki
koper
sól
pieprz

Przygotowanie:
Rybę posypać solą i pieprzem, skropić sokiem z cytryny, odstawić na pół godziny do lodówki.
Ziemniaki umyć, obrać, pokroić na cienkie plastry i przelać na sicie wrzącą wodą.
Cebulę pokroić na pióra i rozłożyć w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym.
Kolejno układać kawałki ryby, następnie ziemniaki, które smarujemy pozostałym masłem.
Gotowe danie wkładamy do nagrzanego piekarnika do 200 stopni na 50 minut.
Podawać ciepłe obsypane posiekaną pietruszką, koprem oraz bazylią.

Smacznego!

poniedziałek, 4 listopada 2013

Tort Orzechowo czekoladowy

Biszkopt o smaku orzechowym z delikatnym kremem śmietanowym z dodatkiem mascarpone i delikatnym posmakiem cytrynowym. Cały obficie oblany i udekorowany czekoladą.



Składniki:
biszkopt:
15 dkg mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia
15 dkg cukru
cukier waniliowy
8 jajek
20 dkg mielonych orzechów włoskich
3 łyżki zimnej gorzkiej kawy
otarta skórka z cytryny
szczypta soli

krem:
50 dkg serka mascarpone
250 dkg śmietany 30 %
6 łyżek mleka
łyżka soku z cytryny
4 opakowania cukru waniliowego
4 łyżki startej gorzkiej czekolady

do nasączenia:
100 ml zimnej gorzkiej kawy
50 ml soku pomarańczowego

polewa:
tabliczka gorzkiej czekolady
tabliczka mlecznej czekolady
50 dkg śmietany 30%

ozdoby:
tabliczka białej czekolady
gorzka czekoalda
całe orzechy włoskie

Przygotowanie:
Przygotowanie zaczynamy od biszkoptu, żółtka oddzielamy od białek, białka ubijamy na sztywną pianą ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodać cukry dalej ubijając, kolejno dodać żółtka, połączyć. Do białek dodajemy kawę oraz otartą skórkę z cytryny, następnie mąkę połączoną z mielonymi orzechami oraz proszkiem do pieczenia. Całość delikatnie mieszamy.

Dół tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, ciasto wlać, następnie opuścić na blat z wysokości 30 cm. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez godzinę do suchego patyczka.

Śmietanę 30 % ubijamy na sztywną pianę, dodać cukier waniliowy dalej ubijając. Mascarpone utrzeć z sokiem cytrynowym oraz mlekiem na puch, dodać ubitą śmietanę oraz startą czekoladkę, wymieszać.

Gorzką kawę łączymy z sokiem pomarańczowym.

Gotowy biszkopt kroimy na trzy placki. Krem dzielimy na 3 części. Pierwszy krążek nasączamy kawą połączoną z sokiem, smarujemy jedną częścią kremu, tworzymy kolejne piętra tortu, ostatnią częścią kremu smarujemy cały tort, wstawiamy na pół godziny do lodówki.

Aby uzyskać dekorację z białej czekolady, należy ją roztopić w kąpieli wodnej, następnie dodać do szprycy i na papierze do pieczenia zrobić esy floresy, wedle uznania, wsadzić na chwilę do zamrażarki, ozdoby powinny bez problemu odejść od papieru. Gotowymi zdobimy tort polany kremem czekoladowym, który jeszcze nam nie zastygł.

Czas na polewę czekoladową. W kąpieli wodnej topimy czekoladę gorzką połączoną z mleczną, dodajemy śmietanę 30%, łączymy.
Lekko studzimy, gotową polewamy cały tort.
Ozdabiamy orzechami włoskimi, ozdobami z białej czekolady oraz boki obsypujemy czekoladą gorzką pokrojoną nożem na małe kawałki.

Smacznego!