środa, 17 grudnia 2014

Donaty z maszynki

Gdy przyjdzie ochota na pyszne pączki, zapraszam po wypróbowanie maszynki do donatów, mamy w mgnieniu oka małe co nie co. Pyszne, lekkie i słodziutkie :)





Składniki:
260 gram mąki pszennej
140 gram cukru
opakowanie cukru waniliowego
2 łyżki proszku do pieczenia
250 ml mleka
3 jajka
5 łyżek oleju

dodatkowo:
cukier puder

Przygotowanie:
Jajka miksujemy wraz z cukrami przez kilka minut, dodajemy mleko, olej oraz mąkę z proszkiem do pieczenia, całość łączymy ze sobą na niższych obrotach miksera. Gotowe wlewamy do nagrzanej formy na Donaty, lekko skropionej olejem. pieczemy przez kilka minut, do zarumienienia. Gotowe obsypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!

wtorek, 16 grudnia 2014

Pierogi z kapustą i grzybami

Za parę dni wyczekiwany dzień Bożego Narodzenia, dzień w którym spędzamy mile czas z rodziną i najbliższymi. W tym dniu oczywiście nie może zabraknąć barszczu i pierogów, bądź uszek z kapustą i grzybami. Zapraszam na przepis. Pierogi możemy przygotować już dziś i zamrozić a w dzień Wigilii wystarczy je tylko ugotować.





Składniki:
ciasto na pierogi:
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanki ciepłej wody
2 łyżki stopionego msasła
łyżeczka soli

farsz:
1 kg kiszonej kapusty
garść suszonych grzybów
4 śliwki suszone
marchewka
cebula
3 łyżki oliwy
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól
pieprz

Przygotowanie:
Do dużej miski, bądź na stolnicę wysypujemy mąkę, w środek wlewamy wodę z masłem oraz sól, całość wyrabiamy na jednolitą, sprężystą masę. Odstawiamy na 40 minut. 

Grzyby i śliwki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na godzinę.
Kapustę szatkujemy na drobno dodajemy do garnka zalewamy wodą do przykrycia i dusimy, dodajemy startą marchewkę, liście laurowe oraz ziele angielskie.
Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na oliwie, następnie dodajemy suszone grzyby i śliwki odsączone i pokrojone na drobno, całość smażymy kilka minut. Wodę z grzybów dolewamy do kapusty dodajemy przysmażoną cebulkę z grzybami i dusimy około godzinę. Na koniec możemy farsz przysmażyć na patelni.

Ciasto na pierogi cienko wałkujemy, wykrajmy szklanką kółka, w środek nakładamy gotowy farsz, boki delikatnie moczymy wodą i sklejamy.
Możemy ulepić również uszka, kroimy kwadraty, na środek nakładamy farsz składamy w trójkąt, sklejamy boki i dwa końce ze sobą łączymy, wychodzi nam uszko.

Gotujemy 5 minut od momentu wypłynięcia.
Pierogi możemy zamrozić, na tackę bądź talerz wysypujemy mąkę układamy pierogi i wstawiamy do zamrażarki, gdy będą już całkowicie zmrożone, wkładamy do pojemnika.

Smacznego!


Zimowy obiad wegański Pierogi wigilijne Wigilia 2014

sobota, 6 grudnia 2014

Świąteczny piernik przekładany musem jabłkowym- Recenzja blendera ręcznego Philips Avance Collection HR1676/90

Święta tuż tuż, czas pomyśleć o wypiekach, piernik to jedno z ciast, bez których święta Bożego Narodzenia się nie obędą, także zapraszam na prosty piernik przekładany musem jabłkowym oblany czekoladową polewą i obsypany orzechami.



Dzięki firmie PHILIPS i akcji na stronie ambasadorinnowacji.pl miałam okazję przetestować blender ręczny Philips Avance Collection HR1676/90, dzięki niemu przygotowanie ciasta było o wiele łatwiejsze i zaoszczędziłam wiele czasu i energii. Zapraszam na recenzję i przepis.


Blender ręczny Philips wyposażony jest w silnik o mocy 800 W, technologię ProMix i przycisk funkcji SpeedTouch, umożliwiający intuicyjną prędkość pracy naszego blendera. Dzięki tej funkcji, bez większego wysiłku przygotujemy swoje ulubione danie.

Cały zestaw był zapakowany w pudełko, posiadał wiele elementów:
- Blender ręczny Philips Avance Collection HR1676/90
- Końcówkę do blendowania Osłonkę przeciw rozpryskową na ostrza o specjalnym falistym kształcie
- Rozdrabniacz do siekania orzechów, sera, ziół, czekolady, cebuli i wielu innych rzeczy
- Trzepaczkę do ubijania śmietany, majonezu, sosów i nie tylko
- Dzbanek o pojemności 1200 ml do miksowani, ubijania i mieszania


Składniki:
ciasto:
125 gram masła
250 gram cukru
2 łyżki miodu
2 łyżki powideł śliwkowych
4 łyżeczki przyprawy piernikowej
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 pełne łyżki kawy zbożowej
250 ml mleka
2 jajka
300 gram mąki pszennej

masa jabłkowa:
1,5 kg jabłek
100 gram cukru
galaretka malinowa
1 łyżka cynamonu cynamonu

polewa:
czekolada gorzka
100 gram śmietany 30%

ponadto:
orzechy włoskie i laskowe do obsypania

Przygotowanie:
W garnku na małym ogniu roztapiamy masło, dodajemy cukier i mieszamy. Dodajemy miód, powidła śliwkowe, przyprawę piernikową i cynamon, podgrzewamy przez minutę na małym ogniu cały czas mieszając.
Zdejmujemy garnek z ognia masę przelewamy do misy, kolejno dodajemy sodę, kawę zbożową, mleko, 2 żółtka oraz mąkę. Za pomocą blendera ręcznego i trzepaczki, która jest dołączona do zestawu, mieszamy na szybkich obrotach ciasto.


Białka wlewamy do naczynia wysokiego naczynia i ubijamy na najwyższych obrotach, do sztywnej konsystencji.
Bardzo przydatna do tego była trzepaczka, dzięki której w chwilę miałam ubite białka, a przy tym kuchnia pozostała czysta, dzięki wysokiemu dzbankowi, który idealnie się sprawdził.

Ubite dodajemy do ciasta i na niskich obrotach łączymy razem z ciastem.


Gotowe ciasto wlewamy do podłużnej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na 40 minut. Studzimy, następnie dzielimy na 4 równe placki.


W między czasie przygotowujemy naszą masę jabłkową. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy na rozgrzaną patelnię zasypując cukrem i cynamonem, smażymy około 10 minut, aż nam delikatnie zmiękną. 

Do naszego blendera wsuwamy końcówkę, która utrze nam jabłka na mus. Blender, który dostałam do testowania posiadał świetną funkcję, która umożliwiała szybką zmianę końcówek za pomocą jednego przycisku, trwa to dosłownie sekundę, nie wymaga siły i większego zaangażowania. Końcówka natomiast była na prawdę wielkim zaskoczeniem, do tej pory korzystałam z innego modelu konkurencyjnej firmy i jedną z wad było pryskanie po całej kuchni miksowanych produktów, ta końcówka natomiast miała inny kształt, posiada osłonkę przeciw rozpryskową na ostrza o specjalnym falistym kształcie.


Gdy nasze jabłka będą miały konsystencję musu, dodajemy suchą galaretkę chwile miksując, do uzyskania jednolitej konsystencji.


Gotową masą jabłkową przekładamy nasze ciasto.

W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę, dodając śmietanę, mieszamy do połączenia, następnie ciepłą polewamy przygotowany piernik.

Orzechy siekamy za pomocą pojemnika do rozdrabniania, który jest bardzo przydatny w kuchni i się sprawdził w tym przypadku idealnie, za pomocą przycisku, któremu ustalam własną prędkość orzechy miały odpowiednią wielkość i nie zostały zmiksowane na pył.
Obsypujemy ciasto orzechami.


Smacznego!

Zapraszam do obejrzenia recenzji VIDEO ŚWIĄTECZNY PIERNIK RECENZJA BLENDERA RĘCZNEGO PHILIPS

Blender ręczny Philips Avance Collection HR1676/90 to urządzenie w które warto zainwestować, różni się od innych nie tylko wyglądem, ale i również wieloma funkcjami, które między innymi wyżej wymieniłam, z całą pewnością mogę polecić ten produkt. Produkt nie zastąpiony w kuchni.

Wygoda i bezpieczeństwo!

wtorek, 4 listopada 2014

Rolada z jabłkami

Delikatny biszkopt z naszymi polskimi jabłkami, zapraszam na roladę jabłkową, lekkie i delikatne ciasto!


Składniki:
ciasto:
3 jajka
2 łyżki cukru
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
16 gram cukru waniliowego

nadzienie:
4 jabłka ( bądź słoiczek jabłek przygotowanych na zimę)
galaretka cytrynowa
szczypta cynamonu

ponadto:
cukier waniliowy
cukier puder

Przygotowanie:
Mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia.
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę, następnie dodajemy cukier wraz z cukrem waniliowym, ubijamy dodając po jednym żółtku, kolejno wsypujemy mąkę i delikatnie mieszamy.
Blachę 28x34 wykładamy papierem do pieczenia i wlewamy na nie ciasto.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na 10 minut.

Przygotowujemy czystą ściereczkę, obsypujemy cukrem waniliowym, który będzie służył między innymi by ciasto nam zbytnio się nie przykleiło. Gotowy ciepły biszkopt wykładamy na ściereczkę i zawijamy roladę wzdłuż dłuższego boku. Odstawiamy do ostudzenia.

Jeśli nie mamy gotowych jabłek, obieramy je i ścieramy na tarce jarzynowej, przekładamy do garnka i gotujemy aż zmiękną, jeśli są zbyt kwaśne możemy dodać łyżkę cukru, dodajemy proszek galaretki i cynamon wszystko razem mieszamy i odstawiamy z ognia.

Na ostudzone ciasto wykładamy ciepłe jabłka i zawijamy roladę owijając folią aluminiową, wstawiamy do lodówki na kilka godzin, gotową obsypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!

poniedziałek, 3 listopada 2014

Rurki z bitą śmietaną

Po długiej przerwie w "blogowaniu" czas uzupełnić braki. Zaczynam od rurek z bitą śmietaną, delikatne, kruche idealne do kawy czy herbaty na jesienne dni. 
Z podanej porcji wychodzi około 60 rurek, będziemy potrzebować do zrobienia rurek metalowych foremek.


Składniki:
ciasto:
500 gram mąki pszennej
25 dag margaryny
25 dag śmietany 18%
szczypta soli

krem:
1 litr śmietany kremówki 30 %
4 łyżki cukru pudru

ponadto:
cukier

Przygotowanie:
Wszystkie składniki ciasta dokładnie wyrabiamy i wstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki owinięte folią aluminiową, ciasto można przygotować dzień wcześniej.

Gotowe rozwałkowujemy na grubość 1 mm na blacie posypanym mąką, wycinamy długie paski o grubości 1-1,5 cm.
Metalowe foremki smarujemy margaryną i nakładamy paseczki tworząc kształt rurki, obtaczamy w cukrze i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 20 minut uważając aby cukier nam się nie przypalił. Studzimy.

Śmietanę ubijamy na sztywną pianę dodając cukier puder, przygotowanym kremem nadziewamy rurki za pomocą szprycy. Można również użyć krem budyniowy czy karpatkowy.

Smacznego!

czwartek, 3 lipca 2014

Kopiec truskawkowy z poziomkami

Bardzo delikatne ciasto o lekko słodkim smaku dopełnione owocami to idealne ciasto na upalne dni. Sezon na truskawki powoli się kończy więc wykorzystujemy je jak możemy. Zapraszam.




Składniki:
biszkopt:
3 jajka
100 gram cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
90 gram mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao

masa jogurtowa:
100 gram zmiksowanych truskawek
350 gram jogurtu naturalnego
100 gram cukru
4 łyżeczki żelatyny
300 gram śmietany kremówki 30 %
200 gram truskawek z poziomkami

masa do wykończenia:
500 gram śmietany kremówki 30 %
50 gram cukru pudru
4 łyżeczki żelatyny
200 gram truskawek z poziomkami

nasączenie biszkoptu:
200 gram truskawek zmiksowanych
łyżka soku z cytryny

dekoracja:
truskawki i poziomki
posypka czekoladowa

Przygotowanie:
Zaczynamy od biszkoptu, białka ubić na sztywną pianę. Żółtka utrzeć z cukrami, dodać pianę z białek delikatnie wymieszać, mąkę przesianą z proszkiem i kakao dodać do masy i razem delikatnie zmiksować na niskich obrotach do połączenia składników. Ciasto wlewamy do tortownicy, wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na 25-30 minut do suchego patyczka.

Gdy biszkopt wystygnie, nie wyciągamy go z tortownicy, zostawiamy i nasączamy zmiksowanymi truskawkami z dodatkiem cukru.

Kolejno przygotowujemy masę jogurtową. Jogurt ucieramy mikserem z cukrem po chwili dodając zmiksowane truskawki, razem wszystko łączymy. Żelatynę rozpuszczamy w 1/3 szklanki ciepłej wody, zostawiamy do ostygnięcia, gdy będzie miało pokojową temperaturę dodajemy 3 łyżki masy jogurtowej, mieszamy i dodajemy do całości, wstawiamy do lodówki.
Śmietanę ubijamy na sztywną pianę, gdy będzie sztywna dodajemy do naszej tężejącej masy jogurtowej.
Na gotowy nasączony biszkopt wlewamy połowę masy, wyrównując na to układamy owoce około 200 gram truskawek z poziomkami i przykrywamy drugą częścią kremu jogurtowego, wstawiamy do lodówki na około godzinę.

W tym czasie przygotowujemy ostatnią warstwę, żelatynę rozpuszczamy w 1/3 szklanki ciepłej wody, odstawiamy do przestygnięcia. Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru, do żelatyny dodajemy 2 łyżki bitej śmietany mieszamy i dodajemy całość do ubitej śmietany, mieszamy delikatnie do połączenia składników.

Ciasto wyciągamy z lodówki, za pomocą noża oddzielamy od brzegów tortownicy i ściągamy obręcz.
Połowę masy śmietanowej układamy na ciasto formując kopiec, układamy  200 gram truskawek z poziomkami i przykrywamy resztą śmietany.

Całość dekorujemy owocami i obsypujemy posypką.
Ciasto wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Smacznego!

wtorek, 1 lipca 2014

Ciasto czekoladowe z pianką

Lekkie, smaczne ciasto czekoladowe z pianką. Idealne na ciepłe dni, pięknie się prezentuje na talerzu.



Składniki:
ciasto:
6 jaj
szklanka mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szklanka cukru
0,5 szklanki oleju
3 łyżeczki kakao

masa:
0,5 litra słodkiej śmietany 18% (używam Łaciatą w żółtym kartoniku)
2 śnieżki
2 cytrynowe galaretki
250 gram trzykrotnie mielonego twarogu
czekolada deserowa

ponadto:
czekolada gorzka

Przygotowanie:
Galaretki rozpuszczamy w  szklance wrzącej wody, odstawiamy do ostygnięcia.

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i żółtka, delikatnie mieszamy dodając mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao oraz olej. Gotowe ciasto wylewamy do kwadratowej formy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach przez 30 minut do suchego patyczka, gotowe studzimy.

Śnieżki ubijamy ze śmietanką, mieszamy z twarogiem i tężejącą galaretką na gładką masę. Czekoladę deserową kroimy na drobne kawałki dodajemy do białej masy i łączymy.

Biszkopt kroimy na dwa placki i przekładamy po połowie masą, jedną część w środek i drugą na wierzch.
Dekorujemy startą gorzką czekoladą, wstawiamy na co najmniej cztery godziny do lodówki, jednak najlepsze jest na drugi dzień.

Smacznego!

środa, 25 czerwca 2014

Domowe lody truskawkowe

Sezon truskawkowy mamy więc korzystamy z nich ile możemy, kolejny przepis na domowe lody tym razem truskawkowe. Zapraszam.




Składniki:
200 ml śmietany kremówki 30 %
200 ml mleka 
2 żółtka
50 gram cukru pudru
opakowanie cukru waniliowego

400 gram truskawek

Przygotowanie:
Miskę od maszynki mrozimy przez całą noc w zamrażarce. Wszystkie składniki powinny być zimne, wtedy nasze lody bardzo szybko uzyskają odpowiednią konsystencję. Truskawki miksujemy lub blendujemy i wstawiamy do lodówki.
Bitą śmietanę ubijamy na sztywno. Żółtka z cukrami ucieramy na biały puch, dodajemy zimne mleko i łączymy. Masę z  żółtkami  i truskawki dodajemy do bitej śmietany i delikatnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Ustawiamy naszą maszynkę do lodów, wlewamy masę i czekamy, aż nasze lody będą odpowiednio gęste,
gdy będą zbyt płynne można wstawić do zamrażarki.

Jeśli ktoś nie posiada maszynki masę można wlać do miski bądź pojemnika, wsadzić do zamrażarki, co godzinę mieszając mikserem, aby nam się nie tworzyły kryształki lodu, a konsystencja była kremowa.

Smacznego!

Akcja lodowa 2014

Zapiekanka z makaronem, mięsem mielonym i jajkiem

Pomysł na obiad bądź kolację, możemy w szybki sposób przyrządzić smaczne danie. Zapiekanka z makaronem, dodatkiem mięsa mielonego, pomidora w sosie śmietanowym do tego jajko to coś co zaspokoi każde podniebienie. Zapraszam.



Składniki:
400 gram makaronu (w moim wypadku muszelki)
200 gram mięsa mielonego
cebula
1 pomidor
100 gram sera żółtego
200 ml śmietany kremówki 30 %
100 ml mleka 
3 jajka
pieprz ziołowy
sól
2 łyżki ziół prowansalskich
łyżka oleju
łyżka masła
2 łyżki posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:
Makaron wrzucamy do miski i zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na około 10 min, w tym czasie przygotowujemy składniki. 
Cebulę kroimy w drobną kostkę, wrzucamy na rozgrzaną patelnię z łyżką oleju i lekko rumienimy, po chwili dodając mięso mielone, doprawiamy solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i ulubionymi przyprawami, podsmażamy kilka minut. Pomidora kroimy w plastry, ser żółty trzemy na tarce.
W oddzielnym naczyniu mieszamy śmietanę z mlekiem doprawiamy solą i pieprzem.
Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, wrzucamy do niego odcedzony makaron, następnie układamy mięso mielone, pomidory w plastrach posypujemy żółtym serem i zalewamy przygotowaną śmietaną z mlekiem.
Naczynie przykrywamy, możemy użyć folii aluminiowej. 
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 minut, po tym czasie wyciągamy z piekarnika i wbijamy na wierzch 3 jajka, wstawiamy ponownie na kolejne 10 minut.
Po tym czasie wyciągamy zapiekankę, gotową posypujemy szczypiorem.

Możemy użyć małych naczyń żaroodpornych do zrobienia zapiekanki.

Smacznego!